Ponad 25 mln zł będzie kosztować inwestycja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, w skład której wchodzi m. in. modernizacja oczyszczalni oraz budowa nowej kompostowni osadów ściekowych. Dzisiaj, 10 kwietnia, podpisano akt erekcyjny inwestycji.

Do realizacji projektu Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie przygotowywał się od kilku lat. Podzielono na kilka zadań. Właśnie rozpoczęła się budowa awaryjnej nitki kanału sanitarnego jako obejścia przepompowni ścieków „Czatkowy”. A to dopiero początek.

– Najdroższym i najbardziej czasochłonnym zadaniem będzie modernizacja przepompowni „Czatkowy”, modernizacja kraty gęstej, separatora piasku, dmuchaw i wymiana wirówek na oczyszczalni ścieków oraz budowa kompostowni osadów ściekowych – tłumaczył podczas uroczystego podpisania aktu erekcyjnego Marcjusz Fornalik, prezes ZWiK Sp. z o.o. – Ostatnim zadaniem będzie zakup sprzętu i urządzeń do obsługi kompostowni, którego dokonamy w połowie przyszłego roku, aby nie tracić okresu gwarancyjnego.

W sumie realizacja inwestycji pochłonie 25 mln zł, z czego prawie 13 mln zł będzie pochodzić z unijnej dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na resztę kosztów złożą się środki własne spółki.

Jednym z celów inwestycji było rozwiązanie problemu nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z obecnej kompostowni, prowadzonej przez prywatną firmę, na które skarżyli się mieszkańcy pobliskiego osiedla Staszica. Odpowiednich technologii szukano w Niemczech i Austrii. Ostatecznie podjęło decyzję o budowie kompostowni membranowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj